+48 502 679 381

Staromorzysławska 2a, 62-510 Konin

+48 502 679 368

Kolska 67, Stary Konin, 62-500

24/7
czynne całą dobę

Kremacja

Decyzję o kremacji podejmuje coraz więcej osób. Kremacji można dokonać już następnego dnia po śmierci. Ciało do kremacji złożone zostaje do trumny ekologicznej kartonowej lub drewnianej, następnie prochy zostają złożone do wybranej urny.
 
Kościół zezwala na kremację zwłok i nie przekreśla kościelnego pochówku. Opracowane zostały stosowne przepisy liturgiczne do tej formy pożegnania. Msza Święta odbywa się nad urną. Urny z prochami nie można trzymać w domu, nie można też rozsypywać prochów.
 
Zgodnie z polskim prawem urna może być pochowana wyłącznie na cmentarzu. W jednym grobie można pochować wiele urn. Odstępstwem jest pogrzeb z ceremoniałem morskim, gdzie prochy można rozsypać nad wodą lub zatopić w urnie.

Jak wygląda procedura Kremacji ?

  • Kremacja zwłok odbywa się w drewnianej lub kartonowej trumnie, pozbawionej metalowych okuć i innych ozdób.
  • Ciało zmarłego poddawane jest działaniu wysokiej temperatury – do 1200 stopni Celsjusza – w specjalnych nowoczesnych piecach kremacyjnych
  • Ogólnie przyjęty czas spopielenia wynosi do 3 godzin.
  • Po zakończeniu procesu prochy wyjmowane są z pieca, a następnie chłodzone, po czym przechodzą przez specjalne urządzenie zwane klemulatorem.
  • Kolejny krok to ich przełożenie do specjalnego worka foliowego i zamknięcie go.
  • W takiej postaci prochy trafiają do wybranej przez bliskich urny – może być wykonana np. z mosiądzu czy też kamienia. Do urny mogą trafić również niewielkie, osobiste przedmioty zmarłego, np. jego zegarek, różaniec czy inne akcesoria. Urna jest szczelnie zamykana i po zamknięciu nie można jej już otworzyć, zatem o ewentualnym odsypaniu części prochów do relikwiarza koniecznie trzeba poinformować wcześniej.
  • Tak przygotowana urna jest przewieziona przez zakład pogrzebowy w dniu pogrzebu we wskazane przez rodzinę miejsce mszy bądź pochówku

Polskie prawo dopuszcza kremację zwłok. Wyjątkiem jest jedynie zapis uniemożliwiający kremację zwłok przywiezionych z zagranicy. Zakaz ten wynika z przepisów nakazujących pochowanie zwłok sprowadzonych z zagranicy bez otwierania trumny. Sprowadzanie zwłok z zagranicy odbywa się w trumnach metalowych, przez co bez otwarcia spopielenie zwłok nie jest możliwe.

Dokumenty wymagane do kremacji

Aby dokonać legalnego spopielenia zwłok, do krematorium należy dostarczyć komplet dokumentów. Należą do nich między innymi zezwolenie na kremację, które wystawiane jest przez najbliższego członka rodziny lub osobę organizującą pogrzeb, oraz skrócony odpis aktu zgonu lub ksero z pieczęcią firmy pogrzebowej i zatwierdzeniem oryginalności aktu zgonu. W przypadku kremacji szczątków po ekshumacji należy dostarczyć również decyzję uzyskaną od Sanepidu.

Profesjonalna firma pogrzebowa zawsze pomoże skompletować wszelkie wymagane dokumenty. Zajmie się również organizacją kremacji i ustaleniem jej daty w krematorium, a także przewiezieniem ciała na miejsce oraz odbiorem urny z prochami. Rodzina zmarłego nie będzie musiała uczestniczyć w tych technicznych aspektach procesu.